בימים אלו, כשהגשמים מתחילים לרדת בכל הארץ (ובחלק מהאיזורים אפילו יתכן שיירד שלג בחודש הקרוב), חשוב מאוד לזכור שלא כדאי להסתכל על תקופת החורף כעל זמן שכדאי לנצל לטובת מנוחה מפעילות גופנית. להיפך, מדובר דווקא באותו הפרק זמן שבו יש לכולנו הזדמנות להכין את עצמנו לקיץ שיבוא אחרי זה ולהתחיל לעבוד על הכושר הגופני שלנו.

החורף הוא תירוץ מושלם לכל מי שמעדיף לרבוץ מול הטלוויזיה עם מרשמלו וכוס שוקו, במקום לצאת לריצה או לכיוון של חדר כושר בהרצליה לאימון כוח וסיבולת. יורד גשם, קר בחוץ, לקראת פסח נחזור, כל אלו הם תירוצים שנראים לנו הגיוניים אך הם, למעשה, הבריחה שלנו מהאחריות הכבדה והמשמעותית ביותר שלנו – האחריות שלנו על עצמנו, על בריאותנו ועל אורח החיים שלנו.

השפעת האימון הגופני על חיינו

לאימון גופני עקבי וממושך, בין אם זה במכון כושר או בבית, יש השפעה חיובית על כל אספקט של חיינו, מהפן הנפשי והמנטאלי ועד לפן הפיזי והבריאותי ובמיוחד בעידן הנוכחי, בו הכל כל כך פשוט להשגה. הכל נמצא במרחק של לחיצת כפתור והזמנה טלפונית ואפילו לא צריך להתאמץ לצאת מהבית בכדי לסחוב סלים מהשוק, מצרכים מהסופר או ללכת לדואר בשביל לשלוח או לקבל מכתב או חבילה. המוטיבציה שלנו להתאמן, לזוז ולשמור על התנהלות נכונה מבחינת פעילות גופנית, הופכת להיות מינימאלית ומבוססת על ההכרח בלבד. זה משפיע לרעה עלינו, על הרגשתנו, על מצבנו הכללי וגם על הסובבים אותנו. אנחנו יותר עייפים, יותר עצבניים, פחות רגועים ונוטים לרגשות כעס ודיכאון.

כושר פיזי טוב, לעומת זאת, משפר משמעותית את המרגש של מי שמתאמן באופן קבוע, מציב לעצמו אתגרים חדשים ומשיג את המטרות שהוא מציב לעצמו במסגרת אימוני הכושר. מכירים את התחושה הנהדרת הזאת של סיפוק, שמחה ואושר, שמרגישים לאחר אימון פיזי? זה פשוט כיף לראות איך אתם מצליחים לרוץ מרחק יותר גבוה, להרים משקל כבד יותר, שורפים שומנים ומגדילים את מסת השריר. תחושה זאת לא עוזבת אתכם כל עוד אתם מתאמנים, היא מוסיפה לכם ביטחון עצמי וברוב המקרים גם משפרת את ההרגשה הכללית.

כוח הרצון קובע

הדרך להתחיל ולשנות את כל זה תלויה אך ורק בהחלטה שלנו, ברצון שלנו להסיט את המסלול מהשגרתי והבנאלי למסלול השונה והמאתגר. התהליך שלכם צריך להיות מורכב מכמה שלבים שמורכבים משינוי תזונתי ומעבר לתזונה נכונה ובריאה יותר, ואת זאת מומלץ לעשות בליווי תזונאית, מרישום לחדר כושר או מכון כושר איכותי ומהתחלה הדרגתית של ביצוע תרגילי כושר המתאימים למצב הגוף והשרירים ומבוססים על תוכנית אימונים סדורה שנבנתה על ידי מאמן כושר מוסמך ומקצועי. עם הזמן, יש סבירות גבוהה שתלמדו גם להקשיב לגוף שלכם ולהבין בעצמכם מה בדיוק מתאים לכם מבחינת אכילה לפני ואחרי אימון (ולא רק, אלא במשך כל היום, בכל אחת מהארוחות שלכם). תזונה נכונה תעזור לכם להוציא את המיטב מעצמכם, לא רק מסגרת אימוני הכושר, אלא גם במסגרת כל תחומי החיים האחרים שלכם, כמו עבודה ולימודים.

חשיבות השמירה על הכושר

חשיבות השמירה על כושר לאורח חיים בריא צריכה להיות תמיד לנגד עינינו ואסור לנו לשקוע בשגרה של בית, עבודה, ילדים ורביצה מול מסכים..המחקרים כבר מוכיחים כי הדור שלנו שמן יותר, חולה יותר ופעיל פחות וכל אלו משפיעים לא רק על אורך החיים הממוצע של כל אחד ואחת מאיתנו אלא גם, ובעיקר, על איכות החיים שלנו. המחיר שרבים מאיתנו משלמים על רמת הנוחות הגבוהה בכל תחומי החיים, שדורשת מאיתנו להתאמץ פחות פיזית, הוא מחיר של בריאות לקוייה והרגשה כללית פחות טובה.

אז צאו לרוץ מסביב לרחוב, ללכת לאורך הפארק, לרכב על אופניים, להתאמן בחדר כושר, לעשות תרגילי כושר, לשחק כדורגל, כדורסל או טניס, תקנו הליכון ומשקולות לבית, העיקר שתשמרו על כושר ועל אורח חיים בריא לאורך זמן. זה לא רק בריא, אלא זה גם כיף!